Stowarzyszenie "Jawor"

Szukaj

Idź do treści

Dzialania - archiwum 2011

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Jawor > Dzialania

"Młodzież w działaniu"


Akcja 1.2 Inicjatywy Młodzieżowe

Umowa zawarta z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agendą Programu "Młodzież w działaniu".
Projekt nr 12/368/10,

  • tytuł projektu:"WATA CUKROWA",
  • wartosć projektu: 6500 €,
  • Czas realizacji: 15.12.2010 - 30.06.2011.


Przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym zawiązała się nieformalna grupa młodzieży "Jaworki", która postanowiła wziąć swój los w swoje ręce. W wakacje młodzież przy współpracy osoby dorosłej napisała projekt "Wata cukrowa".
Projekt trwał pół roku. Przez ten okres młodzież poznała zwyczaje kulinarne,tańce, legendy, sporty, muzykę, zabytki charakterystyczne dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej.
Jesteśmy pierwszą grupą z naszego powiatu, która korzysta z programu "Młodzież w działaniu".
Aby zachęcić innych - zaprosiliśmy do nas młodzież z okolicznych szkół i organizacji pozarządowych na kilka spotkań integracyjnych. Naszym znakiem rozpoznaczym jest wata cukrowa na patyku.
Na koniec czerwca opisaliśmy nasze półroczne działania. Książkę wysłaliśmy do naszych rodziców, szkół, do których wcześniej chodziliśmy oraz do władz oświatowych i samorządowych.
Partnerzy:

  • grupa nieformalna "JAWORKI": realizatorzy zajęć,
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku: udostępnienie pomieszczeń, adresaci zajęć,
  • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "JAWOR" : organizacja wspierająca, rozliczanie projektu pod względem finansowym, wsparcie merytoryczne,
  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Jaworku - obsługa strony internetowej,
  • pomoc w przygotowaniu zajęć kulinarnych,
  • promocja.

Powitanie wiosny w Jaworku


17 marca w Jaworku, w ramach projektu "Młodzież w działaniu" finansowanego przez Komisję Europejską odbyło się spotkanie integracyjne. Udział wzięła w nim młodzież z okolicznych szkół oraz uczestnicy WTZ. Każda drużyna przygotowała potrawę pochodzącą z innego kraju europejskiego. Wychowankowie SOSzW w Węgrowie przygotowali pyszne dania francuskie. Gimnazjaliści z Wierzbna przyjechali z hiszpańską paellą. Było to dla nich wielkie wyzwanie, ponieważ obecna na spotkaniu Pani Beata wiele lat mieszkała w Hiszpanii i znała oryginalny smak tego dania. Potrawę oceniła na szóstkę. Uczniowie z Kryp oraz podopieczni WTZ w Jaworku przygotowali dania włoskie. Z kolei potrawy greckie przywieźli ze sobą uczniowie z Polkowa Sagały. Na deser podano owoce pochodzące z różnych krajów europejskich, a takze słodkości austryjackie, przygotowane przez wychowanków MOW w Jaworku.
Drużyny zadbały o to, aby obecna na spotkaniu
Pani Ewa Besztak - wicestarosta spróbowała każdego z dań.
Następnie uczestnicy poznali obrzędy związane z witaniem wiosny w różnych krajach Europy.


Unijne zwierzęta i garnki po ukraińsku

W lutym podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku udali się do warsztatów garncarsko - ceramicznych prowadzonych przez doświadczonego ceramika, z pochodzenia Ukraińca - Romana Kuzelyaka. W Warsztatach garncarskich poznaliśmy wiele legend oraz dowcipów ukraińskich. Poznaliśmy metody lepienia zwierząt i garnków z gliny. Poznaliśmy technikę wypalania gliny. Dowiedzieliśmy się także jakie symbole roślinne i zwierzęce odpowiadają poszczególnym krajom Unii Europejskiej. Dzięki tej wizycie wiemy, że symbolem roślinnym Anglii jest czerwona róża, Finlandii - konwalia, Francji - lilia, Holandii - tulipan, Polski - mak. Zapamiętaliśmy też, że ze zwierząt czarny orzeł symbolizuje naszych zachodnich sąsiadów - Niemców, orzeł bielik w koronie - Polskę, byk - Hiszpanię, kogut - Francję, lew - Anglię, Holandię, Czechy, Szwecję, Danię, Finlandię.

WsteczPlayDalej

Okno na świat

Człowiek żyjąc w symbiozie z naturą przyswoił sobie wiele roślin i wykorzystał ich walory smakowe i aromatyczne. Wykorzystywane były one głównie do przygotowania potraw z mięs dziko żyjącej zwierzyny. Niektóre z ziół wykorzystywano do leczenia przypadłości zdrowotnych ludzi i zwierząt domowych. Ziół używano tekże jako trucizny lub magii, np. według pogańskich wierzeń czosnek wykorzystywano do odstraszania wiedźm i czarownic. Obecnie zioła i inne rosliny zaczęto stosować w kuchni. Do najpopularniejszych ziół stosowanych w polskiej kuchni należą: majeranek, czosnek, bazylia, gorczyca, oregano, kolendra i anyż. Przygotowaliśmy pojemniki z ziemią, w których posialiśmy nasiona. Wyrosła nam: rzeżucha, koper, sałata roszpunka, majeranek, kolendra, bazylia, cytryna, liść laurowy.

WsteczPlayDalej

Wystawa prac w Węgrowskim Ośrodku Kultury

Dnia 15 kwietnia 2011 roku udaliśmy się do Węgrowskiego Ośrodka Kultury w Węgrowie, w celu zaprezentowania prac o tematyce wielkanocnej.

WsteczPlayDalej

Zajęcia kulinarne

Przez cały czas realizacji projektu trwają zajęcia kulinarne - kuchnia krajów Unii Europejskiej. Poznajemy zwyczaje kulinarne, dania narodowe, obrzędy, dowcipy. Przygotowujemy dania kuchni włoskiej, francuskiej, niemieckiej, węgierskiej, greckiej. Poznajemy także regionalną kuchnię polską. Okazało się, że z prostych produktów można przygotować całkiem ciekawe dania. Udało się nam przygotować wiele posiłków regionalnych kuchni polskiej z Mazowsza, Podlasia, Warmii i Mazur, Śląska. Poznaliśmy także smak kuchni bałtyckiej oraz góralskiej. Potrafimy także przygotowywać watę cukrową. Mamy odpowiednie urządzenie, dzięki któremu sami przygotowujemy niezapomnianą w smaku watę cukrową.
Nauczyliśmy się układać jadłospis. Wiemy jak łączyć potrawy, aby były zdrowe i smaczne.
Jadłospis, który ułożyliśmy został zrealizowany w stołówce, w dniach 22.04.2011 - 12.03.2011 roku.










WsteczPlayDalej

Z tulipanem w tle

Dnia 19 maja 2011 roku w Jaworku
odbyła się impreza w plenerze, na którą zaprosiliśmy wielu gości.
Uczestnicy pikniku poznali ciekawe zwyczaje i opowieści związane z Hiszpanią i Holandią. O swoim kraju - Holandii z wielką pasją opowiadał Pan
Marius Mul - Holender mieszkający w Polsce. O Hiszpanii z kolei informacje zebranym przybliżyła Pani Beata Wąsowska - Robak, Polka, która przez kilka lat mieszkała w tym kraju. Czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Były zatem m. in. integracyjne zabawy sportowe, muzyczne, układanie flag krajów UE z tulipanów itp. Pod kierunkiem Pani Elizy Krawczuk można było spróbować swoich sił w projektowaniu okładki książki kulinarnej. Na odważnych czekał klaun, który umilał czas, a także uczył robić zwierzątka z balonów. Inni mogli pomalować swoje twarze i wcielić się w wymarzone bajkowe postaci.
Nie zabrakło waty cukrowej, dań z grilla, swojskiego chleba ze smalcem i przepysznych ogórków małosolnych.
Do uczestników spotkania ciepłe słowa i życzenia skierował w imieniu Wójta Gminy Grębków Pana
Bogdana Dolińskiego - przewodniczący Rady Gminy Ireneusz Kowalski. Z kolei Pan Poseł Krzysztof Borkowski w liście adresowanym do zebranych napisał m. in: "...chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, wolontariuszom za pracę, trud i dobre serce jakie wkładacie w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. To wielkie poświęcenie z Waszej strony, a zarazem wielki wyczyn godny naśladowania."
Spotkanie zaszczyciły swoją obecnością pracownice PCPR Węgrów - Panie Anna Madyjak oraz Aneta Gołoś - Miałkowska, a także przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Węgrowie - Pani Marta Brzezik.
Spotkaniu towarzyszyły: aukcja prac uczestików WTZ, wystawa fotograficzna "Wspomnienia z Włoch - śladami pierwszych chrześcijan", wystawa przetworów oraz wyrobów z gliny.


WsteczPlayDalej

Sesja Rady Powiatu


W dniu 16.06.2011 gościliśmy na Sesji Rady Powiatu w Węgrowie. Zaprezentowaliśmy radnym swoje wyroby kulinarne.
Ponadto odbyła się promocja naszej książki
"Europa od kuchni".
Od Przewodniczącej Rady Powiatu otrzymaliśmy podziękowanie w postaci Listu Gratulacyjnego oraz upominków. Przy okazji uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy haftu w Galerii
"Wiano".

WsteczPlayDalej
Idź na górę strony

Powrót do treści | Wróć do menu głównego