Stowarzyszenie "Jawor"

Szukaj

Idź do treści

Archiwum 2012

Warsztat Terapii Zajęciowej

Mamy do przekazania ważny komunikat!

Jeden z naszych uczestników - Maciej od 2006 roku zajmuje się pirografią, czyli techniką wypalania obrazów w drewnie. Jest osobą niepełnosprawną, na codzień porusza się na wózku. Od kilku lat prezentuje swoje dzieła na różnego rodzaju wystawach, kiermaszach i innych imprezach okolicznościowych. Mamy nadzieję, że ten blog poszerzy grono osób zainteresowanych jego pracami.

Zapraszamy do obejrzenia dzieł wykonanych przez Macieja. Blog Macieja

Wizyta nauczycieli z PODN w Węgrowie

Dnia 1 lutego 2012 roku przybyli do naszego Warsztatu uczestnicy kursu oligofrenopedagogicznego prowadzonego przez PODN w Węgrowie.
Wizyta ta miała na celu pokazanie funkcjonowania naszej placówki. Goście mieli okazję zobaczyć jak wygląda nasz dzień pracy, poznali niektóre tajniki produkcji prac i mogli podziwiać jej efekty.

Walentynki 2012

Dnia 14 lutego w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbyła się dyskoteka walentynkowa. Wszyscy dobrze się bawili. Dowodem tego będzie galeria zdjęć, którą zamieczamy poniżej.
Będą tam też zdjęcia zrobione w pracowni gospodarstwa domowego z pieczenia pysznych ciasteczek w kształcie serca.

WsteczPlayDalej

Cykl spotkań informacyjnych w Sokołowie Podlaskim

W miesiącach lutym i marcu uczestnicy i pracownicy naszego |Warsztatu brali udział w cyklu spotkań informacyjnych organizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Zajęcia odbyły się w Domu Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim.
Spotkania te pogłębiły naszą wiedzę dotyczącą praw osób niepełnosprawnych, rehabilitacji zawodowej, sprzęcie rehabilitacyjnym, metodach poszukiwania pracy.
W ramach jednego ze spotkań odwiedziliśmy Zakłąd Pracy Chronionej i dzięki temu mieliśmy możliwość zapoznania się ze specyfikąfunkcjonowania takiego zakładu. Spotkania te dały nam możliwość integracji z uczestnikami innych Warsztatów i Środowiskowych Domów Samopomocy.

Kiermasz Wielkanocny w Węgrowskim Ośrodku Kultury

W dniu 30 marca uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej udali się do Węgrowskiego Ośrodka Kultury na Kiermasz Wielkanocny. Wystawiliśmy tam wiele prac, które powstały podczas zajęć. Poniżej zaprezentujemy kilka z nich.
Maciej - jeden z naszych uczestników miał do dyspozycji stoisko tylko dla swoich dzieł, dzięki czemu zwiedzający wystawę mieli możliwość dokładniej zapoznać się z jego talentem.

WsteczPlayDalej

Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki uczestnicy WTZ JAWOR pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia swoim kochanym Mamom... .Mamo kochana,
dziękuję Ci za to, że mnie urodziłaś,
a później mój płacz dzielnie znosiłaś.
I w końcu też za to,
że nadal jesteś ze mną
i kochasz mnie miłością niezmienną.
Z okazji Dnia Matki w pracowni ceramiczno - plastycznej powstały kwiaty, które możecie drogie Mamy podziwiać poniżej. Więcej prac naszych uczestników zobaczycie w kolejnym numerze gazetki, którą wydamy pod koniec czerwca.

XVI Festiwal Obrzędów Weselnych – Węgrów 2012 (Orientalna Biesiada Weselna)

W dniach 18 – 19 maja uczestnicy WTZ Jawor brali udział w XVI Festiwalu Obrzędów Weselnych – Węgrów 2012, który był organizowany pod hasłem Orientalna Biesiada Weselna w Węgrowie.
W Koncercie Finałowym na Rynku Mariackim, który poprowadzili Katarzyna Dowbor i Sławomir Świerzyński, wzięli udział m.in.: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego, "BAYER FULL", "ŻUKI","AKCENT" oraz artyści z Chin. Widzieliśmy także projekt teatralny pt. : "Wesele" w wykonaniu Węgrowskiej Szkoły Wokalnej, MOVE CENTER i zespołu "TAMARYSZE", pokaz sukien ślubnych w układach tanecznych Zespołu Tańca Towarzyskiego SWING z ZSP w Węgrowie.Imprezą towarzyszącą Festiwalowi był Jarmark Ludowy na Rynku Mariackim w Węgrowie. Udział w nim brał udział nasz uczestnik – Maciej, który wystawiał swoje prace.

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej w Węgrowie


Dnia 29 maja udaliśmy się do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Węgrowie na organizowany tam Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Zostaliśmy tam przyjęci bardzo serdecznie przez Panią Dyrektor, pracowników oraz podopiecznych. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przedstawienia teatralnego przygotowanego przez uczniów. Następnie wszyscy przenieśliśmy się na świeże powietrze gdzie czekały na nas kiełbaski i napoje. Po uczcie organizatorzy przygotowali dla nas dyskotekę, na której nasi uczestnicy świetnie się bawili ze swoimi koleżankami i kolegami z Ośrodka.


Festyn Archeologiczny w Liwie

Dnia 30 maja 2012 roku udaliśmy się na Jubileuszowy X Festyn Archeologiczny na Zamku w Liwie. Podczas Festynu Archeologicznego w Liwie prezentowane były pokazy oddziałów rzymskich legionistów, sceny obrzędowe i polityczne, kuchnia rzymska, wspaniałości po imperium starożytnego Rzymu
.
Festyn Archeologiczny w Liwie


Pierwsze urodziny SDŚ Miedzna

Dnia 31 maja udaliśmy się na Wielkie Święto jakie obchodził w tym dniu Środowiskowy Dom Samopomocy w Miedznie. Z tej okazji na terenie ośrodka odbyło się urodzinowe spotkanie, podczas którego były gry i zabawy, wspólne grillowanie, występy uczestników terapii oraz przemówienia zaproszonych gości. Głos zabrał między innymi starosta węgrowski, Krzysztof Fedorczyk, który życzył placówce kolejnych owocnych lat pracy. Wszystkim zaproszonym gościom czas umilał zespół muzyczny "Palermo". Z tej okazji uczestnicy i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Jawor" życzą 100 lat działalności.

Dzień Dziecka w Jaworku

Dnia 1 czerwca w Jaworku, Wychowankowie MOW oraz Uczestnicy WTZ obchodzili wspólnie Światowy Dzień Dziecka. W ramach wspolnej imprezy przygotowany był poczęstunek, na który składały się słodycze, ciastka, ciasta. Chętne osoby mogły mieć pomalowane twarze. Następnie było wspólne grillowanie. Na koniec imprezy w sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka, na której świetnie się wszyscy bawiliśmy.
Zdjęcia z imprezy zobaczycie Państwo w galerii poniżej.

Wyjazd na mecz towarzyski Reprezentacji Polski do Warszawy

Dnia 2 czerwca poczuliśmy przedsmak Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Kibicowaliśmy naszej drużynie narodowej w meczu towarzyskim rozegranym na stadionie Legii Warszawa. Dla wielu z nas był to pierwszy raz kiedy mogliśmy podziwiać "na żywo" najlepszych polskich piłkarzy. To wydarzenie zostanie w naszej pamięci na bardzo długo. Tak samo jak wynik, jakim zakończył się mecz - 4 : 0 dla Polski. Oby tak na Euro... .

Galeria zdjęć z okresu maj - czerwiec:


WsteczPlayDalej

Wycieczka 26.06.2012

przejazd Węgrów - Ciechanowiec
8
11 Pobyt w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Korycianach
„Kącik Zielarza” – Warsztaty Zielarskie - samodzielne komponowanie mieszanek ziołowych i pachnących woreczków, firmy „Dar Natury” – poznanie procesu produkcji herbatek ziołowych,„Podlaskiego Ogrodu Botanicznego” – kolekcja roślin użytkowych wykorzystywanych w kuchni, budownictwie, tkactwie,w zagrodzie zwierząt – poznanie procesu hodowli, karmienie,
11 – 13 przejazd Ciechanowiec – Pentowo,
13 – 14 pobyt w Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie - bardzo znana miejscowość wśród obserwatorów ptaków i przyrody. Na terenie kompleksu znajduje się kilkanaście gniazd bocianich, wieże obserwacyjne,
14 – 15 przejazd Pentowo – Jurowce,
15 – 16 pobyt w Parku Dinozaurów w Jurowcach,
– 17 przejazd Jurowce – Supraśl
kolacja i nocleg w POSiR „Bukowisko” w Supraślu,


Pełny ekranWsteczPlayDalej

IV Międzynarodowy Plener Malarski "Dialog tradycji kultury ziemi grębkowskiej z narodami świata"

Dnia 25 sierpnia 2012 roku udaliśmy się do Skansenu w Suchej na IV Międzynarodowy Plener Malarski "Dialog tradycji kultury ziemi grębkowskiej z narodami świata" w celu zaprezentowania prac wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Wyjazd integracyjny do DPS "Jedlina" w Mieni

W dniu 28. 08. 2012 roku ucyestnicz Warsytatu wraz z opiekunami wybrali się na wyjazd integracyjny do DPS "Jedlina" w Mieni.
Spotkanie odbyło się w parku leśnym na terenie DPS "Jedlina". Gospodarze przywitali nas bardzo serdecznie wraz z personelem w / w jednostki.
Spędziliśmy razem miło czas przy wspólnej zabawie i pysznym poczęstunku. Spotkanie było okazją, aby wspólnie spędzić czas i nawiązać nowe znajomości.

Śladami kultury żydowskiej
Dnia 5 września odbyły się zajęcia dotyczące poznania kultury żydowskiej. Uczestnicy zostali zapoznani z obrzędami, sposobem spędzania świąt. Poznali stroje i muzykę żydowską. Zobaczyli też różnice i podobieństwa między kościołem i synagogą. Dowiedzieli się, że obecny 2012 rok to w kalendarzu żydowskim rok 5772/5773. Rok religijny zaczyna się jesienią pierwszego dnia miesiąca tiszri (wrzesień / październik).
Zajęcia przeprowadzone zgodnie z harmonogramem zajęć projektu "Galeria Tolerancji".

Wyjazd do Warszawy

Podczas pobytu w stolicy uczestnicy zobaczyli Pomnik Bohaterów Getta, który poświęcony został uczestnikom powstania 1943 roku, ulicę Zamenhoffa (miejsce samobójczej śmierci Mordechaja Danielewicza - przywódcy powstania w gettcie warszawskim), mur przy Umschalagplat skąd transportowano Żydów do obozu śmierci w Treblince. Potem mogliśmy zapoznać się z potrawami kuchni żydowskiej.
Następnie udaliśmy się na warsztaty gdzie przybliżyliśmy sobie niektóre elementy kultury ukraińskiej. Uczyliśmy sie śpiewać pieśni ukraińskie.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Śladami kultury ormiańskiej

Dnia 10 października 2012 roku zawitała do naszych Warsztatów pani Karine - Ormianka mieszkająca w Polsce. Zapoznała nas z kulturą i najciekawszymi zabytkami swojego kraju.
Po prezentacji multimedialnej współnie z panią Karine piekliśmy ciasteczka wg ormiańskiego przepisu.

WsteczPlayDalej

Wyjazd do Warszawy na koncert "5 złotych minut... ratujących życie"

Dnia 5 grudnia 2012 roku wraz z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego udaliśmy się do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki na Finał akcji "5 złotych minut... ratujących życie" organizaowanej przez Fundację Prometeusz. Na koncercie prócz konkursu medycznego wystąpiło kilka gwiazd polskiej muzyki POP. Ukoronowaniem konceru był pokaz laserów.
Poniżej galeria zdjęć z koncertu.

WsteczPlayDalej

Boże Narodzenie w WTZ

Tradycyjnie w okresie przedświątecznym, w dniu 18. 12. 2012 roku w WTZ odbyło się spotkanie wigilijne. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy WTZ, pracownicy oraz zaproszeni goście: Pani Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego, Pani Dyrektor PCPR w Węgrowie, członkowie Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Jawor", ksiądz proboszcz parafii Wierzbno.
Spotkanie otworzyła kierownik WTZ - Pani Elżbieta Trojanowska, witając wszystkich i składając najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, odczytania fragmentu Pisma Świętego, współnych życzeń, łamania się opłatkiem, wigilijnego barszczu i słodkiego poczęstunku.
Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze. Wspólna rozmowa, przebywanie ze sobą było wyrazem wzajemnej integracji i stało się okazją do wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
Ponieżej w galerii prezentujemy prace wykonane w WTZ z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

WsteczPlayDalej

Bazarek Bożonarodzeniowy w Hotelu Europejskim

Dnia 9 XII 2012 roku wzięliśmy udział w Bazarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Fundację Św. Jana Jerozolimskiego w Hotelu Europejskim w Warszawie.
Do sprzedaży wystawiliśmy prace o tematyce bożonarodzeniowej m.in.: stroiki, choinki z szyszek, orzechów oraz susz na kompot i sianko wigilijne.
Część dochodu ze sprzedaży naszych wytworów przeznaczyliśmy dla Fundacji na pielgrzymkę osób niepełnosprawnych do Lourdes, która ma odbyć się w maju 2013 roku.
W 2012 roku także był organizowany taki wyjazd i wziął w nim udział nasz podopieczny Maciej Rowicki. W ramach podziękowania przekazał na aukcji wypalony w drewnie "Hymn o miłości".
W galerii poniżej kilka zdjęć z wyjazdu Maćka do Lourdes.

WsteczPlayDalej
Idź na górę strony

Powrót do treści | Wróć do menu głównego