Stowarzyszenie "Jawor"

Szukaj

Idź do treści

Archiwum 2013

Warsztat Terapii Zajęciowej

Mamy do przekazania ważny komunikat!

Jeden z naszych uczestników - Maciej od 2006 roku zajmuje się pirografią, czyli techniką wypalania obrazów w drewnie. Jest osobą niepełnosprawną, na codzień porusza się na wózku. Od kilku lat prezentuje swoje dzieła na różnego rodzaju wystawach, kiermaszach i innych imprezach okolicznościowych. Mamy nadzieję, że ten blog poszerzy grono osób zainteresowanych jego pracami.

Zapraszamy do obejrzenia dzieł wykonanych przez Macieja. Blog Macieja

Wigilia w WTZ

Dnia 20 grudnia 2013r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbyło się spotkanie wigilijne dla uczestników i pracowników. Dzięki ciężkiej pracy wszystkich osób w Warsztacie udało się przygotować tradycyjne dania wigilijne, które każdemu bardzo smakowały.
Na zakończenie spotkania uczestników niespodziewanie odwiedził Święty Mikołaj, który zostawił słodkie niespodzianki.

WsteczPlayDalejKoncert Mikołajkowy w Sali Kongresowej


Dnia 4 grudnia 2013 r. udaliśmy się do Warszawy na Koncert Mikołajkowy organizowany przez Fundację Prometeusz "5 ZŁOTYCH MINUT ratujących życie. Na scenie zaprezentowali się znani polscy artyści, których codziennie mogliśmy usłyszeć słuchając radia lub oglądając telewizję. Zaprezentowali się nam:

  • zespół Red Lips
  • Honorata "Honey" Skarbek z zespołem,
  • Marta Podulka z zespołem
  • Aleksandra Jabłonka
  • Patryk Kumór z zespołem
  • zespół My Bike
  • Maciej Pol pokaz iluzji
  • formacja taneczna FLEX


W czasie trwania konceru odbył się także konkurs medyczny,
w którym wzięły udział trzy szkoły. Na zakończenie odbył się magiczny pokaz laserów.
Nad całością imprezy czuwał prowadzący Filip Borowski.
Wiązanki na 1 Listopada


Uprzejmie informujemy, że prowadzimy sprzedaż wiązanek na zbliżające się Święto Zmarłych.
W galerii obok prezentujemy kilka z nich.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i zakupu naszych prac.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Grzybobranie 2013
Wrzesień / Październik


Na przełomie września i października gdy pogoda pozwalała na spacery, uczestnicy WTZ wybrali się na grzybobranie. Nasze zbiory przeznaczyliśmy na suszenie, przetwory w słoikach, pierogi, krokiety i na wszystko, na co nam nasza wyobraźnia kulinarna pozwoliła.
Poniżej zaprezenujemy nasze obfite zbiory.

Pełny ekranWsteczPlayDalej
Kraina Mistrza Twardowskiego

Dnia 21 czerwca 2013 roku udaliśmy siędo Węgrowskiego Ośrodka Kultury na Kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego Krainy Mistrza Twardowskiego. Prezentowaliśmy swoje prace związane z promocją nowego produktu jakim jest logo "Kraina Mistrza Jana". Przy okazji uczestniczyliśmy w prezentacji najsmaczniejszego jadła, mięsiwa, placków i napitków zgłoszonych na konkurs kulinarny połączony z degustacją. Kilku naszych uczestników miało szczęście zrobić sobie zdjęcie z "Panem Twardowskim".


14 czerwca

"Z dorzecza Bugu i Liwca". Wystawa prac uczestników w Gimnazjum w Wierzbnie.
Wycieczka na Lubelszczyznę


Dnia 11 czerwca udaliśmy się na długo wyczekiwaną wycieczkę. Początek dnia przywitał nas brzydką i deszczową pogodą. Na szczęście po dotarciu na miejsce przestało padać i bez problemu mogliśmy poznawać nowe miejsca oraz ich historię.
Pierwszym miejscem, które zaczęliśmy zwiedzać było Muzeum Zamojskich w Kozłówce. Kiedy minęliśmy bramę wejściową, naszym oczom ukazał się przepiękny, zadbany park. Spacerowały po nim dumnie pawie. Następnie weszliśmy do pałacu - muzeum. We wnętrzach pałacowych zobaczyliśmy bogate zbiory obrazów, rzeźb iautentyczny wystrój z przełomu IX i X wieku.
Kolejnym punktem zwiedzania muzeum była tzw. "powozownia" gdzie zobaczyliśmy m.in, podróżną karetę coupé, bryczki, oryginalną dwukółkę motyl do powożenia jednym koniem oraz wygodne sanie i sanki. Wśród licznych akcesoriów końskich uwagę przyciągnęły munsztuki, wędzidła, ogłowia, dzwonki janczarowe, strzemiona, czy ostrogi. Zobaczyliśmy również przedmioty podróżne, kufry, walizy, sakwojaże, pudła na kapelusze, podróżne sepet i samowar oraz zegary powozowe. Na wystawie pokazane zostały także zabytkowe rowery i bicykl. Z "powozowni" przeszliśmy do Galerii Sztuki Socrealizmu gdzie pokazane były dzieła z czasów sprawowania władzy przez rządy totalitarne. Na zewnątrz mogliśmy podziwiać olbrzymie pomniki: Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina, Dymitra Szwarca.
Po wizycie w Kozłówce udaliśmy się do Chełma. Spacerując uliczkami miasta dotarliśmy na Rynek a następnie poszliśmy do Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika powstała w połowie XVIII wieku. Obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny. Na tym miejscu zakończyliśmy pierwszy dzień zwiedzania i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzenia kapliczki na wodzie oraz ptaszarni i muzeum geologicznego i garncarstwa krasnobrodzkiego. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w Roztoczańskim Parku Narodowym, w Ośrodku Edukacyjno Muzealnym. Dowiedzieliśmy się tam jakie zwierzęta i rośliny występują na terenie Parku Narodowego.
Kolejnym miejscem wycieczki był Zamość gdzie spacerowaliśmy po Starym Mieście i Rynku. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Szczebrzeszyna gdzie przy pomniku Świerszcza zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Był to ostatni punkt naszej wycieczki. Galeria zdjęć znajduje się poniżej. Zapraszamy do oglądania.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej


Dnia 13 czerwca 2013 roku udaliśmy się do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Węgrowie na Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej.
Po przywitaniu gości w części artystcznej nauczycielki i terapeutki zaśpiewały piosenkę o szkole, używając za podkład znaną melodię: "Ona tańczy dla mnie". Następnie obejrzeliśmy bajkę o życzliwości i wzajemnej pomocy. Przedszkolaki i uczniowie klas I - II porwali publiczność do wspólnej zabawy. Przedstawienie dali także uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Liwie. Zaśpiewali piosenkę "Lato, komary i nerwy".
Podczas spotkania można było wziąć udział w loterii fantowej, zagrać w meczu piłki nożnej, zjechać z nadmuchiwanej zjeżdżalni, Organizatorzy przygotowali też przepyszne kiełbaski z grilla.

WsteczPlayDalej

Festiwal Historii na Zamku w Liwie


W dniach 3 - 4 czerwca 2013 roku uczestniczyliśmy w plenerowym wydarzeniu zorganizowanym przez Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie
Festiwal Historii "Za żołnierskim frontem". Impreza miałą na celu przybliżyć współczsną historię Polski i świata. W tym roku organizatorzy skupili się na okresie II Wojny Światowej. Uczestnicy projektu mogli m.in. dotknąć uzbrojenia, zobaczyć i dotknąć prawdziwy czołg z czasów II Wojny Światowej.

Powiatowy Dzień Zdrowia w Węgrowie

Dnia 23 maja w Węgrowie odbyła się konferencja o charakterze profilaktyczno - informacyjnym - "Powiatowy Dzień Zdrowia" zorganizowana przez Samorząd Powiatu Węgrowskiego oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym "SPONiA - Węgrów".
Po uroczystym otwarciu przez Starostę Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka i wstępie Pani Wicestarosty Ewy Besztak wysłuchaliśmy wystąpień 3 referentów. Poznaliśmy statystyki zachorowalności w Polsce. Zdobyliśmy wiedzę dotyczącą profilaktyki niektórych chorób i zasady zdrowego żywienia.
Dowiedzieliśmy się o objawach i sposobach pomocy osobom będącym w depresji, mającym myśli samobójcze oraz cierpiące na schizofrenię. Ponadto mogliśmy skorzystać z indywidualnych konsultacji i wykonać drobne badania, takie jak: pomiar poziomu cukru, ciśnienia krwi, spirometria.
Warsztat Terapii Zajęciowej skorzystał z zaproszenia i prezentował prace uczestników wykonane podczas zajęć. Powiatowy Dzień Zdrowia został zorganizowany w Węgrowie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że nie po raz ostatni.

Śniadanie Wielkanocne w WTZ


Dnia 28 marca w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbyło się Spotkanie Wielkanocne uczestników i pracowników. Przy świątecznych potrawach i wielkanocnym przemówieniu Pani kierownik złożyliśmy sobie życzenia, w których dominowały głównie marzenia o przyjściu wiosny.


Kiermasz Wielkanocny w Węgrowskim Ośrodku Kultury

Dnia 22 marca w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbył się KIERMASZ WIELKANOCNY gdzie można było kupić wielkanocne baranki, zajączki, stroiki świąteczne, palmy, ręcznie robione karty oraz produkty spożywcze (ciasta, babki wielkanocne, wędliny, miody i wiele innych artykułów). Warsztat Terapii Zajęciowej także miał swoje stoisko. Własne prace wystawiał także indywidualnie jeden z naszych uczestników - Maciej.
WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

Zbiórka Żywności organizowana przez Bank Żywności w Siedlcach

W Dniach 15 - 16 marca 2013 roku Bank Żywności organizował zbiórki żywności w sklepach spożywczych. Braliśmy udział w tej zbiórce w sklepach "TOPAZ" w Kałuszynie.

Wizyta w Zakładzie Pracy Chronionej w Siedlcach.

Dnia 28 lutego 2013 roku nasi uczestnicy udali się do zakładu zajmującego się produkcją sprężyn i wyrobów giętych z drutu. Uczestnicy poznali m. in.: jak wygląda produkcja elementów do siedzeń samochodowych, sprężyn itp. Uczestnicy WTZ dowiedzieli się, że w firmie tej pracują osoby z niepełnosprawnością.


II Ogólnopolski Konkurs Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”


„Republika Marzeń” Fundacji Anny Dymnej ogłasza II Ogólnopolski Konkurs Poezji Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”. W konkursie mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne powyżej 16 roku życia, które piszą wiersze. Mogą to być osoby piszące rękami, ustami, stopami, a nawet powiekami (za pomocą specjalnych programów komputerowych).
Swoją twórczość zaprezentowała
Monika Ufnal. Przesłała 5 wierszy, które oceniały wybitne osoby, m.in Pani Anna Dymna.

Kolęda 2013

Dnia 11 stycznia z wizytą duszpasterską odwiedził nas ksiądz Jan Mroczek z Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzbnie.
Po modlitwie, rozmowach i odśpiewaniu kilku kolęd, ksiądz wręczył nam obrazki wizyty duszpasterskiej.


Witamy Nowy 2013 rok

Wierzymy, że przyniesie nam wiele pozytywnych niespodzianek i przygód, którymi z przyjemnością podzielimy się na naszej stronie internetowej oraz w kolejnych numerach gazetki warszatatowej "Po prostu bądź".

Idź na górę strony

Powrót do treści | Wróć do menu głównego