Stowarzyszenie "Jawor"

Szukaj

Idź do treści

Dzialania - archiwum 2010

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Jawor > Dzialania

Lato 2010

Program ten był adresowany do młodzieży specjalnej troski, realizowany przy współpracy MOW w Jaworku i dofinansowany ze środków Mazowickiego Kuratora Oświaty. Dla podopiecznych zorganizowano wyjazdy na basen (Do Sokołowa Podlaskiego i Wesołej), do kina (Mińsk Mazowiecki, Warszawa), stadniny koni (Żarnówka), Jaskini Solnej w Mińsku Mazowieckim oraz Skansenu w Suchej. Podopieczni odwiedzili redakcję Katolickiego Radia Podlasie w Siedlcach. Dużą frajdą był pobyt w interaktywnym kinie w Warszawie.

Mazowieckie spotkania
(program realizowany przy współpracy Wojewody Mazowieckiego
- umowa nr 296/10 z dn. 30.06.2010 roku).

W ramach projektu odbyło się sześć ciekawych wyjazdów. Celem ich było przybliżenie historii, tradycji oraz zapoznanie uczestników z interesującymi miejscami na Mazowszu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Kraina Westernu w Sarnowej Górze

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest to największy na terenie naszego województwa skansen. Mieliśmy możliwość zwiedzenia dziesięciu zagród chłopskich z przełomu XIX/XX wieku. Obserwowaliśmy pracę wikliniarza, zaprezentował nam on sposoby plecenia koszy, mat oraz przedmiotów ozdobnych do domów. Przechadzając się ulicami skansenu czuliśmy się jakbyśmy przenieśli się w czasie.
Drugie miejsce jakie tego dnia odwiedziliśmy też pozwoliło nam przenieść się w czasie. Kraina Westernu to park rozrywki w którym wystrój stylizowany jest na czasy gdy żyli Indianie i kowboje. Mieliśmy okazję oglądać pokaz tańca indiańskiego oraz pokaz władania rewolwerem. Zostaliśmy zaproszeni do wioski indiańskiej, gdzie ochrzczono nas na pełnoprawnych członków społeczności indiańskiej. Przez chwile poczuliśmy się jak prawdziwi Indianie, gdyż mogliśmy strzelać z łuku czy rzucać tomahawkiem. Następnie odbyliśmy krótką lekcję jazdy konnej
i uczestniczyliśmy w jeździe bryczką. Był to dzień pełen przygód, atrakcje jakie mieliśmy zapewnione nie pozwalały nam się nudzić. Na pewno miło będziemy wspominać ten czas.
Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach oraz siedziba Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze"

Ten wyjazd zostanie długo w pamięci każdego chłopaka jaki tam był.
W muzeum mogliśmy z bliska obejrzeć ponad 300 zabytkowych pojazdów w tym czołgi z okresu I Wojny Światowej, samochody osobowe, pojazdy wojskowe, motory oraz wózki dziecięce. To wszystko mogliśmy zarówno podziwiać jaki dotykać a do niektórych mogliśmy nawet wsiąść i poczuć się jak mistrzowie kierownicy. Drugą część dnia spędziliśmy w siedzibie Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Zespół istnieje od 1948 roku. Mieści się w zabytkowym pałacyku, położonym w ogromnym parku na terenie Karolina. Zespół ten śpiewa i tańczy tradycyjny repertuar ludowy - przyśpiewki i pieśni tradycyjne. Są oni ambasadorem polskiej kultury i tradycji docierają nie tylko do Polonii, ale również przekazuje całemu światu, że gdzieś daleko jest mały kraj, który ma przepiękny folklor i bogate tradycje. Podczas pobytu mieliśmy możliwość obejrzenia strojów ludowych z poszczególnych regionów Polski, wysłuchaliśmy historii zespołu, podziwialiśmy nagrody, dyplomy oraz puchary jakie zespół zdobył na konkursach zarówno na terenie naszego kraju jaki i poza jego granicami. Ta wycieczka była krótką lekcją historii naszego województwa. Miło nam uczyło się w taki sposób.
Żelazowa Wola

Żelazowa Wola to miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Podczas pobytu w nim mieliśmy okazje zapoznania się z historią życia kompozytora oraz zwiedziliśmy dworek w którym Fryderyk spędził dzieciństwo. Wędrując alejkami parku, który otacza dworek słuchaliśmy utworów pianisty. Nastrój jaki tam panował wprowadzał nas w chwile zadumy i refleksji.


Żelazowa Wola

Spektakl "Romeo i Julia" w Teatrze Buffo

Oryginalna muzyka Stokłosy, polski tekst zainspirowany dramatem Szekspira "Romeo i Julia" oraz reżyseria i choreografia Janusza Józefowicza to wspaniałe połączenie, dzięki któremu doznaliśmy wielu wrażeń. Przedstawienie to spotkało się z naszym wielkim entuzjazmem.
Pięć Złotych Minut" czyli zabawa 112

"Pięć złotych minut" czyli zabawa na 112 jest to coroczny koncert organizowany przez Fundację Prometeusz. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa tak ważną kwestię jaką jest ratowanie ludzkiego życia. Podczas zabawy została zorganizowana krótka lekcja udzielania pierwszej pomocy przed medycznej. Ale oprócz nauki był czas także na zabawę. W magiczny nastrój wprowadził nas iluzjonista Maciej Pol, prezentując swój numer popisowy z przecięciem człowieka na pół. Mieliśmy okazję zobaczyć popisy akrobatyczno- taneczne grupy cyrkowej oraz występ grupy tanecznej Fleki. Oprócz nich wystąpiły także zespoły muzyczne takie jak: Big Cyc, Volvem, Marina czy Big Day.
Na zakończenie podziwialiśmy pokaz laserowy, który nas zachwycił różnorakością barw i kształtów.


Idź na górę strony

Powrót do treści | Wróć do menu głównego