Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaworku
- Uczestnikiem w WTZ może być osoba posiadająca stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez organ do tego upoważniony, zawierające wpis o konieczności rehabilitacji w WTZ.
- Uczestnik ma prawo korzystać nie tylko z rehabilitacji w pracowni, do której został zakwalifikowany, ale też np. z biblioterapii, wycieczek, wyjazdów, treningu ekonomicznego, nauki języka angielskiego, psychoterapii, rehabilitacji fizycznej itp.
- Podczas zajęć uczestnik może skorzystać z dwóch przerw, w tym, jednej półgodzinnej na spożycie posiłku. Jeśli wymaga tego stan zdrowia, dla poszczególnych uczestników można ustalić indywidualny rytm zajęć — z odpowiednią przerwą na wypoczynek.
- Uczestnik WTZ ma prawo do:
a. udziału w przygotowaniu indywidualnego programu rehabilitacji
b. zaopatrzenia w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i pomoce ułatwiające wykonywanie czynności,
c. pomocy instruktorów w realizacji programu rehabilitacji,
d. uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. - Uczestnik ma obowiązek:
a. uczestniczyć w realizacji programu rehabilitacji,
b. przestrzegać ustalonego czasu zajęć i porządku w WTZ,
c. stosować się do poleceń pracowników WTZ,
d. przestrzegać zasad współżycia społecznego,
e. dbać o mienie warsztatu,
f. przestrzegać obowiązujących w WTZ przepisów i norm - W WTZ prowadzona jest ewidencja uczestników wraz z teczkami osobowymi.
- Nieobecność uczestnika musi być usprawiedliwiona przez niego samego lub w wyjątkowych sytuacjach przez rodziców, opiekunów albo przez lekarza.
- Uczestnik, który opuści w ciągu roku kalendarzowego ponad trzy miesiące (nieobecność nieusprawiedliwiona) zostaje skreślony z listy.
- Uczestnik, który w sposób rażący i powtarzający się narusza ustalony w WTZ porządek i dyscyplinę, zagraża bezpieczeństwu swojemu i innych, może być:
a. ukarany — kara dobierana jest indywidualnie do poszczególnych osób. Może to być np. zakaz wyjazdu na wycieczkę, zakaz przyjazdu do WTZ na okres nie dłuższy niż 5 dni, zmniejszenie środków finansowych przyznanych na trening ekonomiczny o kwotę uznaną przez Radę Programowa, czasowe przeniesienie do innych pracowni, zakaz wykonywania ulubionego zajęcia w WTZ, inne uznane za stosowne przez instruktora lub Radę Programową.
b. skreślony z listy uczestników WTZ — decyzje o skreśleniu podejmuje Rada Programowa większością głosów. Pisemną informację o skreśleniu z listy uczestników WTZ przekazuje się opiekunom prawnym i umieszcza w teczce akt osobowych. - Jeśli uczestnik realizuje zajęcia rehabilitacyjne w sobotę i niedzielę otrzymuje inny dzień wolny na wypoczynek (z reguły jest to jeden dzień bezpośrednio poprzedzający lub lub bezpośrednio następujący po dodatkowym dniu zajęć).
- Uczestnikom przysługuje odzież ochronna na zasadach określonych w Regulaminie Organizacyjnym.
- Pranie odzieży należy do pracodawcy i może odbywać się podczas zajęć terapeutycznych.